top of page
logo_250_v.png
KREYSON_SINGLE.png
Logo_Citron.png
LK Akusticky_WHITE.png

Píše se rok 1985. Vitacit hraje zrovna v Lounech. Kolem desáté večer zazvoní u Láďových dveří zvonek a v nich stojí Luděk Adámek s Vencou Pokorným a Michalem Bohumelem. Vznesou dotaz, zda-li by Láďa nešel zpívat do Vitacitu. Překvapený Láďa přijímá. Jak sám o této době říká:

"V té prožíval Dane Horyna těžké období a ve Vitacitu byla komunikace s ním problematická a tak se zbytek kapely rozhodl udělat radikální změnu. A ta radikální změna přišla s tím, že já jsem byl úplně jiný typ zpěváka, než byl Dan. Dan byl tanečník, takový ten styl Led Zeppelin a najednou přišel borec, který má rád spíš Judas Priest, Iron Maiden a jim podobné kapely. Tenkrát to pro mě bylo hezké období, protože jsem měl kolem sebe lidi, kteří doopravdy umělí hrát, kteří byli opravdu dost dobře vybavení talentem a dokázali zahrát velice dobře různé typy písníček, které jsem v té době poslouchal. A věnovali jsme se hlavně vlastní tvorbě."

Po výměně na postu zpěváka odchází po krátké době kytarista Michal Bohumel a kapela začíná hledat náhradu. Z konkurzu je vybrán Albert Čížek, který však u kapely vydrží jen tři měsíce. Ještě během jeho působení ve Vitacitu potkává náhodou Luděk Adámek Miloše Doda Doležala. Pozve ho na zkoušku kde svojí hrou ostatní členy natolik nadchne, že jej okamžitě berou na post kytaristy.

V této době vzniká nová etapa kapely, kde tvoří silnou skladatelskou dvojici zpěvák Láďa Křížek a nový kytarista Miloš Doležal.

Koncem roku 1985 hraje VITACIT ve složení:

  • Ladislav Křížek - zpěv

  • Miloš Doležal - kytara, zpěv

  • Pavel Hejč - kytara

  • Luděk Adámek - basová kytara

  • Václav Pokorný - bicí

 

VITACIT začal rok 1986 ve velkém stylu.
Z převzatých písní zůstaly v repertoáru opravdu jen ty nejlepší (Jsou rána a Jen její láska tu zůstala z pera kapely Y&T). Na tanečních zábavách se sice ještě nějaké převzaté kousky objevily, ale tancovaček bylo v roce 1986 už jen minimum. Koncertuje se po celé republice. 

Ještě na podzim roku 1985 nahrála skupina ve studiu Martina Kratochvíla dvě skladby: "Znám svý chyby" a "To se nesmí stát" (zvukově však za moc nestojí). Druhá skladba se vyšplhala až na druhé místo v žebříčku tehdy velmi oblíbeného rozhlasového pořadu Větrník (také to byla jediná možnost poslechnout si rockové kapely v bolševickém rádiu).

Začátkem roku 1986 dostal VITACIT nabídku k vystoupení na 1. Rockfestu (červen), který byl tehdy soutěžní, a stává se jedním z laureátů. Odměnou bylo vystoupení ve velkém sále Kongresového centra v Praze (dříve Palác kultury), kde se na jednom pódiu setkal s již slavnějším Citronem a německou dívčí kapelou Rosy Vista.

VITACIT se svým programem vyprodával sály, kde se objevil. Koncertně se hrají následující kusy:
Noc satana, Iluze, Tak odhal svou tvář, Tulák, Karetní hráč, Jsou rána, Jen její láska tu zůstala, Znám svý chyby, Já mám trápení (včetně instrumentálního intra), Proč štěstí se mi vyhýbá, To se nesmí stát, Snad odpustíš, Drákula, Já chci se ptát, Pozvánka, Představovačka a Proklínám teď osud svůj.

K tomuto období Luděk podotýká: "Moc nás těšilo, že na našich vystoupeních bylo kromě 15. - 20.letých, pro které je vlastně tato muzika určena, i procento starších lidí. To nás utvrdilo, že jdeme správným směrem!"

Velmi dobře dopadl VITACIT v anketě již zmíněného rozhlasového Větrníku za rok 1986 (6. místo za kapelu, 2. místo za objev roku a 6. místo za skladbu roku - To se nesmí stát).

V lednu 1987 však ohlašuje Křížek odchod z VITACITu.

15.3. vystupuje v Lucerně naposledy a odchází do skupiny Citron.

Po vystoupení skupiny Kreyson na festivalu Masters of rock v roce 2009, vzniká v hlavě bývalého kapelníka skupiny Vitacit, Luďka Adámka nápad, obnovit zašlou slávu již neexistující legendy a oprášit tak songy, na které by byla velká škoda zapomenout. Osloven je Pavel Kuře Hejč, který souhlasí. Miloš Dodo Doležal účast na projektu odmítá, ale přeje kapele mnoho štěstí. Druhé kytary se ujímá Radek Reddy Kroc, kteří jsou, společně s bubeníkem Zdenkem Pradlovským, současnými spoluhráči Ládi v Kreysonu.

Již na podzim stejného roku vystupuje Vitacit na zimním festivalu Masters of rock 2009.

VITACIT

CITRON

VITACIT
CITRON

V únoru roku 1987 si tehdejší zpěvák Citronu Standa Hranický po koncertě v Bratislavě zlomí nohu a Láďa dostává nabídku v kapele zpívat. Ten přijímá a okamžitě začínají přípravy na natáčení alba s názvem „Radegast“.

Nahrávka vzniká ve studiu Citron, což byl původně byt v Ostravě – Přívoze kapelníka Radima Pařízka. Vydání desky předchází singly Kráska a Radegast / Zase dál“ a „Sedm životů / Už zase mi scházíš“ , které vyšly na podzim 1987. Znovu vycházejí obě verze v roce 1988 a deska „Radegast“ je zlatá. Album vychází také v malém nákladu na CD nosičích.

Citron poté rozjíždí se obrovský kolotoč mamutích koncertů nejen u nás, ale i v Polsku, SSSR a Německu. Kapela se začíná mnohem častěji objevovat také v televizi, kde vítězí v hitparádách, v rozhlasové hitparádě Větrník se stává již popáté kapelou roku a píseň Zase dál se stává skladbou roku. V roce 1988 je toto velmi úspěšné období korunováno vítězstvím v anketě Zlatý Slavík, kde se CITRON stává nejlepší československou skupinou. V tomto období začíná také spolupráce se zpěvačkou Tanjou například v hitu „Kam jen jdou lásky mé“, který Ladislav napsal.

Počátkem roku 1989 skupina připravuje další řadové album „Vypusťte psy!“, ale v kapele se začínají objevovat neshody. Z připravované desky stihne CITRON už jen natočit pracovní demo a vydat pouze singl „Uragán / Svět patří nám“, přičemž prvně jmenovaná skladba se stává okamžitě hitem. V srpnu 1989 po vzájemných neshodách kapelu opouští Ladislav Křížek a vzápětí po něm i Jaroslav Bartoň, kteří zakládají vlastní skupinu KREYSON.

Znovu se Láďa Křížek v Citronu objeví na jaře roku 2001, kdy přijímá účast na znovunatočení alba se skupinou CITRON pod názvem "Síla návratů". Jedná se o výběr největších hitů, se kterými slavil Láďa s CITRONEM největší úspěchy. Na albu najdeme i novou titulní skladbu s krásným textem J. Machka "Síla návratů". Vydání desky provází i krátké koncertní turné.

V září 2015 po dlouhých rozepřích uvnitř kapely odchází ze skupiny většina muzikantů, ale CITRON přesto pokračuje dál ve složení Radim Pařízek – bicí, který k sobě povolal bývalého zpěváka skupiny z let 1987–1989 Láďu Křížka – zpěv a společně s dalšími novými členy kapely Djordje Erič – kytara, Pavel Hanus - kytara a Jiří Rain - baskytara, pracují na projektu "Rebelie rebelů", v rámci kterého na podzim roku 2015 vyrážejí na stejnojmenné turné a vydávají EP Rebelie Vol. 1. Na jaře 2016 kapela vydává další EP "Rebelie Vol. 2" a pokračuje v koncertním turné po českých městech. Na podzim pak uspořádají megaturné „Souboj Rebelů“, které má obrovský úspěch a zaplňuje sportovní haly. Jako stálý host s nimi vystupuje také TANJA. V prosinci vychází dlouho očekávané album „Rebelie rebelů“ a na jaře 2017 také DVD „Representative RR“, které nabízí kromě koncertu ze zlínské sportovní haly také nové klipy kapely.

Kotva 1

Láďa Křížek zakládá Kreyson v roce 1989 po odchodu z Citronu. Skupinu postavil z výborných muzikantů. Kromě něj přišel z Citronu kytarista Jaroslav Bartoň, z Arakainu kytarista Dan Krob a bubeník Robert Vondrovic a z Mopedu basák Karel Adam.

Již brzy začalo být jasné, že se rodí fenomenální projekt. Veřejnost postupně začala být seznamována s tvorbou nové kapely, aby na konci roku 1990 vyšlo album, které je přelomové v dějinách čs. heavy metalu - Anděl na útěku. Tři jeho megahity, Vzdálená, Čarovná noc a Nejde vrátit čas, zněly v podobě videoklipů v televizní Hitparádě Martina Hrdinky, sestavované podle prodeje desek, řadu měsíců naprosto bezkonkurenčně z prvního místa, stejně tak Vzdálená rok úspěšně válčí v rozhlasové Formuli Pop. Tohoto alba, které vyšlo samozřejmě i na klasickém vinylu s rozevíratelným dvojobalem, se prodalo zhruba čtvrt miliónu nosičů, a to i přesto, že LP stálo o polovinu víc než bylo běžným zvykem, totiž celých 75 Kčs! Původně plánovaný náklad 45 000 kusů byl pryč během prvních tří dnů prodeje.

Láďa se rozhodl odskočit si před druhou deskou skupiny na sólovou dráhu albem Zlatej chlapec z roku 1991 - na němž je doprovázen svým vlastním Kreysonem, ve kterém Boba Vondrovice nahradil motorbandovský Daniel Hafstein (později Libor Matějčík, téhož původu, vystřídal Daniela Kroba). Album mělo rovněž obrovský úspěch. Klipovky Zlatej chlapec, Poslední den jsi má nebo Playboy opět bouraly všechny možné hitparády. Album bylo zajímavé rovněž tím, že na něj Křížek zařadil báječný smíšený duet Kam jen jdou lásky mé, který kdysi, ještě v dobách Citronu, zpíval v klipu s Tanjou, zde ji ovšem nazpíval s Annou K. (pro desku byla připravena i verze s Tanjou, kterou si však producent nevybral; mimochodem, úplně prapůvodně zamýšlel Křížek tento hit nazpívat s Lucií Bílou, z čehož ovšem nakonec sešlo), anebo závěrečnou píseň ze seriálu Čs. televize se Svatoplukem Skopalem Dlouhá míle, kterou složil Karel Svoboda a otextoval Karel Šíp.

Druhá deska Kreysonu, Křižáci, vyšla v roce 1992. Album obsahovalo více rychlejších, až speedmetalových skladeb. Zajímavostí je, že píseň Není marné žít má svůj hudební základ již v Červeném smíchu z LP Citronu Vypusťte psy! (s Láďou Křížkem pouze na demu). Také nutno zmínit, že tuto desku jak tuzemsko, tak svět označil za projekt white metalu (tedy bílého, křesťanského metalu), samozřejmě pro jeho monotematickou koncepci křižáckých výprav, i když tuto výchozí pozici Kreyson využil k tématům s obecnějším dopadem - dobro a zlo, utrpení, smysl lidského bytí... Z hlediska historie čs. heavy metalu jde v každém případě o výjimečnou a nezapomenutelnou desku. Stejně tak nutno uvést, že obě první desky Kreysonu byly vydány rovněž v Německu a Japonsku.

V roce 1993 vychází třetí deska Kreysonu Elixír života. Jde určitě o desku méně hitovou, v žádném případě se však nejedná o desku slabou. Za zmínku stojí, že Láďa Křížek se rozhodl realizovat ji z velké části s řadou nových muzikantů: např. s kytaristou Petrem Henychem, příbuzným slavnějšího Vlasty Henycha z Torru. Jarda Bartoň na desku nahrál jenom pár sól. Na albu, stejně jako samozřejmě na předchozím sólovém "Klíči", si zahrál i bývalý Křížkův spoluhráč z Vitacitu Luděk Adámek, který v tu dobu ještě netušil, že jeho baskytara se stane součástí později znovuzrozeného Kreysonu.

Návratem ke kořenům - i k Jardovi Bartoňovi - byl z hudebního hlediska Zákon džungle, který už ovšem nevyšel u Tommu Records, ale malého vydavatelství Happy Music. Album z Léta Páně 1995 je typické hutným soundem příznačným pro Anděla, dokonce snad ještě trochu tvrdším, a také tím, že Křížek tématicky navazuje i na svou dřívější tvorbu a některými skladbami vytváří jakési "druhé díly" ke starším písním (Scházíš mi - Už zase mi scházíš od Citronu, Jsou rána – vazba na stejnojmennou píseň z dob Vitacitu, Zákon džungle - návaznost na skladbu Kreyson...).

K realizaci dalšího zamýšleného alba Smrt mouchy už nedošlo, neboť Laďa Křížek činnost Kreysonu ukončil.

Poté následuje desetiletá odmlka, po níž Láďa Křížek znovu vychází na scénu. V roce 2006 rozjíždí akustické turné za doprovodu kytaristy Radka Kroce a zpívá hity z dob jeho působení v kapelách Vitacit, Citron i Kreyson. V říjnu 2006 Láďa vyhlašuje konkurz na členy kapely a připravuje znovuzrození Kreysonu.  Sází především na muzikantsky osvědčené tváře, konkr. Bartoně, Kroce, Adámka, k nimž přibývá ambiciózní kytarista skupiny Seven Honza Kirk Běhunek a řízný bicmen Zdenek Pradlovský.

V tomto, pro český metal unikátním složení (3 kytary), absolvuje Kreyson důležitou před-premiéru 17. března 2007 v přímém přenosu České televize z ostravské ČEZ Arény, kdy zní duet s Doro Pesch Deep In The Night. V červnu 2007 Kreyson na festivalu Noc plná hvězd v Třinci natáčí svoje první DVD (+CD). Kirk následně z vlastního rozhodnutí Kreyson opouští.

V prosinci 2007 absolvuje Kreyson úspěšné turné po Německu, Švýcarsku a Česku s Doro Pesch.

1. dubna 2008 se křtí zmíněné DVD+CD, a stejně jako dříve trvalo spojení Ládi Křížka a Tommu Records, vydáním tohoto projektu vzniká novodobá úspěšná spolupráce s Petarda Production. 

Nejnovější album Návrat Krále se začíná rodit na jaře roku 2011, kdy se kapela na delší dobu uzavírá do studia a natáčí první základy nového materiálu. Z tohoto období vzniká pilotní singl, kde se představují dvě nové skladby - pomalá Ztrácím a rychlá Kde se touláš. Z nedostatku financí je však další nahrávání přerušeno. V tomto mezidobí dochází i ke změně na postu bubeníka. Zdenka Pradlovského nahrazuje nejmladší člen kapely - Michal Daněk. Díky sponzorům je umožněno natáčení desky v zahraničí a Kreyson tak v březnu 2013 vyráží do švédského Varbergu ke dvornímu kytaristovi Kinga Diamonda - Andy la Rocque. V jeho Sonic Train Studiu jsou tak nahrávány kompletně znovu všechny skladby. Následně zde probíhá i finální mastering. K tvorbě obalu nového alba byl nejdříve osloven Derek Riggs, který z nedostatku času nabídku odmítá. Další, neméně známý malíř - Mark Wilkinson (Marillion, Judas Priest, Bon Jovi), už nabídku přijímá. 

10.10.2013 je album Návrat krále slavnostně křtěno v Hard Rock café v Praze a 12.10.2013 v Masters of Rock café ve Zlíně za účastí samotného autora obalu - Marka Wilkinsona.

KREYSON

DAMIENS

DAMIENS

V průběhu roku 1997-1998 připravuje se svým bratrem Mirkem nový projekt pod názvem DAMIENS, který úspěšně startuje na podzim roku 1998 singlem "Lásko měj se".

 

V březnu 1999 vychází první album DAMIENS pod názvem "Křídla" které bylo rovněž oceněno zlatou deskou. CD se natáčelo u Jana Němce v Hannoveru, u stejného J. Němce, který spolupracoval s Láďou již na deskách s Citronem a Kreysonem.

Skladba "Mám tě rád" se rázem vyhoupla na čelní příčky televizních i rádiových hitparád. V říjnu téhož roku vychází CD Křídla – Zlatý bonus, pokřtěný Karlem Svobodou a Leonou Machálkovou.

V anketě Český slavík 99 získala skupina DAMIENS ocenění "Skokan roku", za největší skok v roce 1999 v popularitě. Láďa Křížek se současně umístil na šestém místě v soutěži zpěvák jak v soutěži Český slavík, tak i v anketě TýTý.

U příležitosti 60. narozenin Karla Gotta vystoupili DAMIENS se skladbou "Adresát neznámý" na velkém koncertu v pražské sportovní hale. Láďa také nazpíval známý hit Karla Gotta "Paganini".

Koncem roku 2000 stihl Láďa s bratrem Mirkem jako DAMIENS i hostování na koncertním turné "České vánoce 2000" Karla Gotta, ke kterému byli K. Gottem přizváni.

V roce 2000 vychází druhé album skupiny DAMIENS "Svět zázraků", které potvrdilo úspěšnost nastoupené cesty DAMIENS a bylo zlatým za prodej 25 000 ks nosičů.

V roce 2001 byla skupina DAMIENS hostem na vánočním turné Karla Gotta, kde Láďa Křížek zazpíval duet s Karlem Gottem "Žít svá léta".

Současně se ale stihl jako producent podílet na přípravě v pořadí již třetího alba DAMIENS pod názvem "Nechci zůstat sám", které bylo vydáno a pokřtěno na jaře 2002. za úspěšný prodej tohoto alba byla bratrům Křížkovým předána zlatá deska.

Po třech úspěšných albech skupiny DAMIENS vydala gramofonová firma Popron Music v dubnu 2003 výběr největších hitů "DAMIENS největší hity".

LÁĎA KŘÍŽEK AKUSTICKY

AKUSTIKA

Jedná se o exkluzivní “unplugged” verze největších Křížkových hitů (z dob působení ve skupinách Vitacit, Citron, Kreyson, Damiens a také z Láďovy sólové tvorby). Tato akustická verze je výjimečná v tom, že na koncertech si můžou fanoušci na Láďa téměř doslova "šáhnout".

Na koncertech zaznívají všechny nejznámější písně - například "Vzdálená", "Schoulená", "Čarovná noc", "Mám tě rád", "Už couvám", "Poslední den jsi má", "Scházíš mi".... Prostě všechny nejkrásnější Láďovi písně. V předvánočním čase jsou do programu zařazeny také vánoční koledy.

Akustická verze vznikla v roce 2006. Od svého vzniku zaznamenala několik personálních změn.

V současné době vystupuje Láďa Křížek s kytaristou Tomášem Krauzem, který je zároveň také manažer tohoto projektu.

bottom of page