top of page
logo_250_v.png
KREYSON_SINGLE.png
Logo_Citron.png
LK Akusticky_WHITE.png

Píše se rok 1985. Vitacit hraje zrovna v Lounech. Kolem desáté večer zazvoní u Láďových dveří zvonek a v nich stojí Luděk Adámek s Vencou Pokorným a Michalem Bohumelem. Vznesou dotaz, zda-li by Láďa nešel zpívat do Vitacitu. Překvapený Láďa přijímá. Jak sám o této době říká:

"V té prožíval Dane Horyna těžké období a ve Vitacitu byla komunikace s ním problematická a tak se zbytek kapely rozhodl udělat radikální změnu. A ta radikální změna přišla s tím, že já jsem byl úplně jiný typ zpěváka, než byl Dan. Dan byl tanečník, takový ten styl Led Zeppelin a najednou přišel borec, který má rád spíš Judas Priest, Iron Maiden a jim podobné kapely. Tenkrát to pro mě bylo hezké období, protože jsem měl kolem sebe lidi, kteří doopravdy umělí hrát, kteří byli opravdu dost dobře vybavení talentem a dokázali zahrát velice dobře různé typy písníček, které jsem v té době poslouchal. A věnovali jsme se hlavně vlastní tvorbě."

Po výměně na postu zpěváka odchází po krátké době kytarista Michal Bohumel a kapela začíná hledat náhradu. Z konkurzu je vybrán Albert Čížek, který však u kapely vydrží jen tři měsíce. Ještě během jeho působení ve Vitacitu potkává náhodou Luděk Adámek Miloše Doda Doležala. Pozve ho na zkoušku kde svojí hrou ostatní členy natolik nadchne, že jej okamžitě berou na post kytaristy.

V této době vzniká nová etapa kapely, kde tvoří silnou skladatelskou dvojici zpěvák Láďa Křížek a nový kytarista Miloš Doležal.

Koncem roku 1985 hraje VITACIT ve složení:

  • Ladislav Křížek - zpěv

  • Miloš Doležal - kytara, zpěv

  • Pavel Hejč - kytara

  • Luděk Adámek - basová kytara

  • Václav Pokorný - bicí

 

VITACIT začal rok 1986 ve velkém stylu.
Z převzatých písní zůstaly v repertoáru opravdu jen ty nejlepší (Jsou rána a Jen její láska tu zůstala z pera kapely Y&T). Na tanečních zábavách se sice ještě nějaké převzaté kousky objevily, ale tancovaček bylo v roce 1986 už jen minimum. Koncertuje se po celé republice. 

Ještě na podzim roku 1985 nahrála skupina ve studiu Martina Kratochvíla dvě skladby: "Znám svý chyby" a "To se nesmí stát" (zvukově však za moc nestojí). Druhá skladba se vyšplhala až na druhé místo v žebříčku tehdy velmi oblíbeného rozhlasového pořadu Větrník (také to byla jediná možnost poslechnout si rockové kapely v bolševickém rádiu).

Začátkem roku 1986 dostal VITACIT nabídku k vystoupení na 1. Rockfestu (červen), který byl tehdy soutěžní, a stává se jedním z laureátů. Odměnou bylo vystoupení ve velkém sále Kongresového centra v Praze (dříve Palác kultury), kde se na jednom pódiu setkal s již slavnějším Citronem a německou dívčí kapelou Rosy Vista.

VITACIT se svým programem vyprodával sály, kde se objevil. Koncertně se hrají následující kusy:
Noc satana, Iluze, Tak odhal svou tvář, Tulák, Karetní hráč, Jsou rána, Jen její láska tu zůstala, Znám svý chyby, Já mám trápení (včetně instrumentálního intra), Proč štěstí se mi vyhýbá, To se nesmí stát, Snad odpustíš, Drákula, Já chci se ptát, Pozvánka, Představovačka a Proklínám teď osud svůj.

K tomuto období Luděk podotýká: "Moc nás těšilo, že na našich vystoupeních bylo kromě 15. - 20.letých, pro které je vlastně tato muzika určena, i procento starších lidí. To nás utvrdilo, že jdeme správným směrem!"

Velmi dobře dopadl VITACIT v anketě již zmíněného rozhlasového Větrníku za rok 1986 (6. místo za kapelu, 2. místo za objev roku a 6. místo za skladbu roku - To se nesmí stát).

V lednu 1987 však ohlašuje Křížek odchod z VITACITu.

15.3. vystupuje v Lucerně naposledy a odchází do skupiny Citron.

Po vystoupení skupiny Kreyson na festivalu Masters of rock v roce 2009, vzniká v hlavě bývalého kapelníka skupiny Vitacit, Luďka Adámka nápad, obnovit zašlou slávu již neexistující legendy a oprášit tak songy, na které by byla velká škoda zapomenout. Osloven je Pavel Kuře Hejč, který souhlasí. Miloš Dodo Doležal účast na projektu odmítá, ale přeje kapele mnoho štěstí. Druhé kytary se ujímá Radek Reddy Kroc, kteří jsou, společně s bubeníkem Zdenkem Pradlovským, současnými spoluhráči Ládi v Kreysonu.

Již na podzim stejného roku vystupuje Vitacit na zimním festivalu Masters of rock 2009.

VITACIT

CITRON

VITACIT
CITRON

V únoru roku 1987 si tehdejší zpěvák Citronu Standa Hranický po koncertě v Bratislavě zlomí nohu a Láďa dostává nabídku v kapele zpívat. Ten přijímá a okamžitě začínají přípravy na natáčení alba s názvem „Radegast“.

Nahrávka vzniká ve studiu Citron, což byl původně byt v Ostravě – Přívoze kapelníka Radima Pařízka. Vydání desky předchází singly Kráska a Radegast / Zase dál“ a „Sedm životů / Už zase mi scházíš“ , které vyšly na podzim 1987. Znovu vycházejí obě verze v roce 1988 a deska „Radegast“ je zlatá. Album vychází také v malém nákladu na CD nosičích.

Citron poté rozjíždí se obrovský kolotoč mamutích koncertů nejen u nás, ale i v Polsku, SSSR a Německu. Kapela se začíná mnohem častěji objevovat také v televizi, kde vítězí v hitparádách, v rozhlasové hitparádě Větrník se stává již popáté kapelou roku a píseň Zase dál se stává skladbou roku. V roce 1988 je toto velmi úspěšné období korunováno vítězstvím v anketě Zlatý Slavík, kde se CITRON stává nejlepší československou skupinou. V tomto období začíná také spolupráce se zpěvačkou Tanjou například v hitu „Kam jen jdou lásky mé“, který Ladislav napsal.

Počátkem roku 1989 skupina připravuje další řadové album „Vypusťte psy!“, ale v kapele se začínají objevovat neshody. Z připravované desky stihne CITRON už jen natočit pracovní demo a vydat pouze singl „Uragán / Svět patří nám“, přičemž prvně jmenovaná skladba se stává okamžitě hitem. V srpnu 1989 po vzájemných neshodách kapelu opouští Ladislav Křížek a vzápětí po něm i Jaroslav Bartoň, kteří zakládají vlastní skupinu KREYSON.

Znovu se Láďa Křížek v Citronu objeví na jaře roku 2001, kdy přijímá účast na znovunatočení alba se skupinou CITRON pod názvem "Síla návratů". Jedná se o výběr největších hitů, se kterými slavil Láďa s CITRONEM největší úspěchy. Na albu najdeme i novou titulní skladbu s krásným textem J. Machka "Síla návratů". Vydání desky provází i krátké koncertní turné.

V září 2015 po dlouhých rozepřích uvnitř kapely odchází ze skupiny většina muzikantů, ale CITRON přesto pokračuje dál ve složení Radim Pařízek – bicí, který k sobě povolal bývalého zpěváka skupiny z let 1987–1989 Láďu Křížka – zpěv a společně s dalšími novými členy kapely Djordje Erič – kytara, Pavel Hanus - kytara a Jiří Rain - baskytara, pracují na projektu "Rebelie rebelů", v rámci kterého na podzim roku 2015 vyrážejí na stejnojmenné turné a vydávají EP Rebelie Vol. 1. Na jaře 2016 kapela vydává další EP "Rebelie Vol. 2" a pokračuje v koncertním turné po českých městech. Na podzim pak uspořádají megaturné „Souboj Rebelů“, které má obrovský úspěch a zaplňuje sportovní haly. Jako stálý host s nimi vystupuje také TANJA. V prosinci vychází dlouho očekávané album „Rebelie rebelů“ a na jaře 2017 také DVD „Representative RR“, které nabízí kromě koncertu ze zlínské sportovní haly také nové klipy kapely.

Kotva 1